ABS Fren Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

ABS Fren Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar?

ABS Fren Sistemi Nedir?

 

Islak veya kaygan zeminde sürücü aniden frene bastığı zaman aracın kayması çok kolaydır. Frenlerin aniden devreye sokulması tekerleklerin kiltlenerek kaymasına neden olur. Araç hareketine devam etmekte kalmaz, dengesi ve direksiyon hakimiyetide bozulur. Böyle bir durumda aracın frenleri devamlı değil ara ara pompalayarak aracın dengesini koruyabilir ve böylece direksiyon hakimiyeti kaybolmaz. Ancak böyle bir durumda da fren mesafesi çok artar.

 

Bunu önlemek için ABS fren sistemi “Anti-lock Braking System” geliştirilmiştir. Yani biz frene bastığımız zaman tekerleklerin kilitlenmeden otomobilin yavaşlaması ve durmasıdır. ABS sensörler aracılığıyla çalışır. Biz frene bastığımızda tekerleklerden bir tanesi kilitlenme eğilimi gösterirse burdaki basıncı azaltır ve diğer tekerin basıncına eşitler. Bu çok hızlı bir şekilde gelişir ve bütün tekerleklerin kilitlenmesini önler.

 

Lastikler şişik ya da fazla inik olursa yolla arasındaki temas artar ya da azalır. Bu da fren sisteminin çalışmasını doğrudan etkiler. Bunun yanında hava koşulları da fren mesafesini direk etkilemektedir.

 

ABS Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Çok basit bir şekilde özetlemek gerekirse ABS fren sisteminin işlevi hidrolik frenlerin araç tekerleklerinde sebep olabileceği kilitlenme durumunu önlemektir.  (NOT : ABS Fren Sistemi, fren mesafesini kısaltmak için tasarlanmamıştır. Bu sistem, güvenli savrulmadan yavaşlamanızı ve durmanızı sağlar.)

 

Güvenli sürüş için son derece öenmli olan bu sistem, aracın yükü, yol koşulları, hız ve diğer etkenler ne olursa olsun tekerleklerin devir sayısını takip eder ve kaymayı engeller. Kayma olmayınca da sürücünün direksiyon hakimiyeti kuvvetlenir.

 

Bir çok sürücüde şöyle bir yanlış algı var, frene sert bir şekilde bastığımızda ABS devreye girer ve pedalda ciddi bir titreme oluşur. Biz bu titremeyi hissettiğimizde ayağımızı pedaldan kaldırırsak abs devre dışı kalır. Yani doğru kullanmak için abs fren sistemi devreye girsin diye pedala direk basmanız ve ayağınızı hiç kaldırmamanız gerekmektedir. Bu şekilde doğru fren yapmış olursunuz ve otomobilinizi gerekli yerde durdurusunuz.

 

Yağışlı havalarda ABS oldukça hızlı bir şekilde devreye giricektir. Bu sizi hiçbir şekilde tedirgin etmemelidir. Aksine sizi olası tehlikelerden kolayca kurtulmanızı sağlamaktadır.

 

ABS Fren Sistemi Arızası Nedir?

 

ABS fren sisteminin çalışıp çalışmadığını ve arıza yaptığını anlamak için fren yaptığınızda aracın yaptığı hareketi takip etmeniz, incelemeniz gerekmektedir. Hızlı bir şekilde gidrken aracınızın bir anda savrulmaması için ABS sistemi devreye girerek aracın kısa kısa frenlemesini sağlar.

 

Eğer ki fren yaptığınız zaman araç hakimiyetini kaybedip savruluyorsa yüksek ihtimalle bozulmuş yani arızalanmış demektir.frenleriniz sert ise yine bir arızalanma söz konusudur. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda en yakın servise gitmeniz sizin ve sevdiklerinizin güvenliği için oldukça önemlidir.

 

ABS Fren Sistemi Avantajları

 

-  Emniyetli durma mesafesi sağlar. 

-  Aracın direksiyon hakimiyetini kolaylaştırır.

-  Aracın yol üzerinde kaymasını önler.

-  Islak ve buzlu yüzeylerde durma özelliğini arttırır.

-  Tekerleklerin kilitlenmesini önler.

-  Acil fren durumlarında lastiklerin zarar görmesini engeller.

-  Aracın kuru yüzeyli yolda dengeli kalmasını sağlar.