Adblue Nedir? Adblue Biterse Ne Olur ?

Adblue Nedir? Adblue Biterse Ne Olur ?

Adblue Nedir ?
 
ADBLUE; Azot oksit emisyonunu düşürmek, atmosfere salınan zararlı gaz miktarını azaltmak ve hava kalitesini korumak için DİZEL araçlarda partiküler filitrenin yanısıra SCR (Seçici Katalitik İndirgeme) sistemi ile azotun tutulduğu toksik olmayan sıvıya ADBLUE denir.
 
SCR Nedir?
Adblue kullanılan araçlarda , Azotoksitleri gazını adblue sıvısı ile tutan sisteme ''Selective Catalytic Reduction- SCR" denir. Seçici katalitik indirgeme ve su bazlı içeren çözelti püskürtme özelliği ile doğaya salınan ve asit yağmurlarına neden olan ''Azot'' gazı maddesinin zararını en aza indirgeme işlemlerine yaramaktadır. 
 
 
1 Depo AdBlue kaç km gider?
Araç markalarına göre servis bakımlarına giren araçlarda servisin önerdiği periyodik bakım kilometrelerine göre 10 bin km ve 15 bin km olarak değişmektedir.
 
 
Adblue Biterse Ne Olur ?
Adblue bitmeden önce size yol bilgisayarı üzerinden düzenli olarak uyarı verecektir. Adblue biterse, aracınızın yakıt püskürtme sistemi otomatik olarak yakıt püskürtmeyi azaltır ve daha sonra ise aracınız çekişten düşer. Belli bir süre sonra aracınız stop eder ve haraket etmez.  Adblue bitince ne olur sorusuna kısaca yolda kalabilirsiniz şeklinde cevap verebiliriz. Adblue sistemi bitince ve zorlanınca otomobilinizin katalizörü kısa sürede hasar görür.
 
Adblue İptali Nasıl Olur?
Bazı araç markalarında aracın beynindeki yazlımı bilgisayarlara indirip, adblue ile alakalı kodları silip yada pasifize edip, aracın adblue sistemi tanımasını engelleyerek adblue sistemi kapatabiliyorlar. Bazı durumlarda motor arıza ışığı sürekli yanarken, bazı durumlarda ise araç adblue sistemi unutabiliyor. Ve bu durumda araç yakıt sistemi normal olarak çalışabiliyor ve araç çekişten düşmüyor. Bizim tavsiyemiz aracınızın uzun vadede sağlıklı bir şekilde çalışması için , adblue sistemini iptal etmemeniz olacaktır.