Aracınızı Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aracınızı Satarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aracınızı Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

  Aracınızı satmaya mı karar verdiniz? Öyleyse çok doğru bir yerdesiniz. Otomobilinizi hangi şartlarda satmanız ve satmadan önce ne yapılması gerektiğini bilmiyormusunuz? Hiç önemli değil. Biz sizin için ne yapılması gerektiğini ve aracın nasıl satılması gerektiğini detaylarıyla derledik!!  

 

Aracınızı satarken dikkat edilmesi gereken husular :

 

1-) Görsel temizlik

 

  Aracınız ne kadar hasarsız ve kusursuz olursa olsun ilana koyduğunuz fotoğrafta tozlu, içi pis araç alıcıyı iticek etmenlerden biri olabiliyor. Bu nedenle aracınızın fotoğrafını çekmeden önce iç ve dış temizlikten geçirmelisiniz. Eğer ki ihtiyaç varsa pasta cila yaptırmanız aracınızın fotoğraflarda daha dinç ve olabildiğince yeni gözükmesi için önemli etkenlerden biridir.

 

  Mat ve soluk farlar, aracın görüntüsünü olduğundan daha kötü gösterebilir. Far temizliği çok önemli bir detay olarak gözükmesede yeni araçlarda dahi mat ve soluk farlar aracın görüntüsünü büyük ölçüde etkilemektedir.

 

2-) Fotoğraflama

 

  Aracınız artık temiz ve olabildiğince yeni gözüküyor ancak kötü bir ışıkta rastgele çekilmiş fotoğraflar yine aracınızı olduğundan kötü gözterebilir. Bu noktada galeri sahiplerinin ilanlarını referans alarak güzel ışıkta estetik fotoğraflar çekmeniz ilanınıza tıklatıcak etkenlerin başında gelmektedir.

 

  Aynı zamanda aracın mümkün olan her açısından fotoğrafını koymanız ve eğer ki vuruk, çizik, göçük izleri varsa bunlarıda fotoğraf olarak eklemeniz alıcının bir sürprizle karşılaşmaması için önemli bir detaydır.

 

3-) Aracın Değeri

 

  İkinci el araç satışı yaparken kendi aracınızın eksileri ve artılarıyla objektif bir şekilde değerini bilmeniz aracı elinizden hızlı bir şekilde çıkarmanızı olanak sağlıyacaktır. Bu noktada aracınızın marka, model, kilometre, kondisyon açısından piyasadaki diğer araçlarla kıyaslayarak aracınız için bir değer biçebilirsiniz. Ancak ikinci el araçlarda da pazarlık payı olduğunu unutmayın ve değerinden bir tık yüksek fiyat verin.

 

4-) Motor ve Transmisyon Hazırlığı

 

  Sizin günlük kullanımda kulağınıza dahi gelmeyen motor sesi ya da eliniz alıştığı için fark etmediğiniz vites geçişleri, debriyaj kavraması gibi notalar aracınızı görmeye gelen alıcının ilk dikkat etiiği hususlardan olacaktır. Motorun sessiz çalışması için yapılacak subap ayarı, kayış gerginiliği varsa egzoz-gaz kaçaklarının önlenmesi motorun sesini büyük ölçüde azaltıcaktır.

 

  Yine debriyaj kavramasında sıkıntı varsa debriyaj ayarına baktırmalı, vites kutusundan ses gelip gelmediğine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda aracın panelinde herhangi bir arıza ışığının yanmıyo olmasına da dikkat etmelisiniz. Aracın yağının, suyunun yakın zamanada değişmiş olması da aracı daha kondisyonlu göstericektir.  

 

5-) İlan Verirken

 

  Aracınızı ilana koyarken seçtiğiniz fotoğraflar kadar yazdığınız başlık ve açıklama da oldukça önemlidir. Dikkat çekmek için yazılanlar tuhaf başlıklar genellikle ters teperek alıcıyı ilandan uzaklaştırıyor. Bu nedenle sade ve anlaşılır bir başlık tercih etmelisiniz buna açıklama kısmıda dahildir.

 

  Alıcının araç hakkında ilk bilgi sahibi olacağı kısım burasıdır. Bu nedenle ne çok kısa ne de çok uzun ve abartılı bir açıklama girmemelisiniz. Aracın bakımları, muayenesi veya varsa değişeni ya da hasar kaydının açıklamada yazması yeterlidir. Aracın bütün avantajlarını açıklama kısmına yazmamanızı tavsiye ediyoruz. Bu avantajları aracın başında alıcıyla görüşürken alıcıyı etkilemek için kullanabilirsiniz.

 

6-) Ekspertiz Raporu

 

  Alıcı büyük bir ihtimalle alacağı aracı ekspertize göstermek istiyecektir. Bu noktada araçta bulunan sıkıntıları ekspertiz raporundan önce sizin alıcıya söylemiş olmanızda fayda var. Bu sayede alıcının ekspertiz raporunda çıkan sıkıntıları baz alarak fiyatı düşürmenizi engelliyebilirsiniz. Satıcı olarakta yapılıcak ekspertizin profesyonel bir kurumda olmasını isteyin. Bu sayede alıcının tanıdık usta vasıtasıyla araçta problemler çıkararak fiyatı düşürmesini engelliyebilirsiniz.

 

7-) Noter

 

  Bu aşamada alıcı sizden birkaç gün müsade istiyebilir, bu durumda da sizin alıcıdan kapora istemeniz kendinizi korumanız adına mantıklı olucaktır. Notere gitmeden önce satışa engel hususları kontrol etmelisiniz. Aracın üzerinde trafik cezası, vergi borcu varsa ödemelisiniz. Aynı zamanda muayenesi geçmiş bir aracın satışının yapılamayacağını da unutmayın. Bu nedenle muayane sürenizin geçmediğinden emin olmalısınız.

 

  Bütün bunların dışında haciz, icra, rehin gibi durumlarında satışa engel olacağını unutmayın. Tüm bu şartlar sonucunda aracın satışa uygun olduğunu noterdeki yetkili tarafından öğrendikten sonra satış işlemlerini başlatabilirsiniz.

 

  Para akışını internet bankacılığı üzerinden yapmanız en güvenlisi olacaktır. Hesabınıza para yatmadan kesinlikle imza atmayınız. Para transfer işlemlerinin zaman alabileceğini ve noterde sıra bekliyebileceğinizi hesaba katarak hareket etmelisiniz. Hesabınıza para yattıktan sonra satış işlemlerini bitirebilirsiniz. Bu noktada aracınız satmış bulunmaktasınız. Hayırlı uğurlu olsun :)