Araçta Çizik Nasıl Giderilir ?

Araçta Çizik Nasıl Giderilir ?

Araçta Çizik Nasıl Giderilir?

 

Otomobilimizde çeşitli nedenlerle çizikler oluşur. Bu çizgilerden bazıları yüzeysel bazılarıda derin çiziklerdir. Peki hangi çizik yüzelsel, hangi çizik derindir. Bunu nasıl anlıcaz? Otomobilinizdeki çiziklere tırnağınız takılmıyorsa yüzeysel bu da giderilebilir seviyede oluyo, ama tırnağınız takılıyorsa derin çizik demektir.

 

Araba Boya Katmanları Nedir?

 

Otomobilin saç kısmınnın üzerinde otomobili korozyana ve çürümelere karşı koruyan bir astar katmanı vardır. Onun hemen üzerinde boya katmanı var. Bu katman kalın bir katmandır ve otomobilin rengini oluşturur. Boya katmanının üzerinde yine kalın otomobilin bütün görselliğini oluşturan vernik katmanı vardır. Otomobilinde oluşan çizikler vernik katmanının içinde ise bunu gidermek çok kolaydır. Ama vernik katmanından daha derinleşmiş boyaya kadar inmiş ise yine giderilir çizikler vardır ancak biraz uğraştırır .

 

Pasta Cila Fiyatları

 

Aracınızda yolda giderken çizik oluşmuşsa ya da aracınız dışarıda park halindeyken çocukların gazabına uğradıysa tamirciye gitmenize pekte gerek yok. Tamircide olan pasta cila fiyatları ortalama 500 TL’den başlayıp 2500 TL’ye varana kadar değişmektedir. Ama bu kadar para vermeye gerek yok diyorsanız kullanılan malzelemeleri uygun fiyata sizde alabilir ve kolay bir şekilde pasta cila yapabilirsiniz. Pasta cila malzamelerin toplam fiyatı 105 TL ve  150 Tl arasında değişmektedir.  

 

Pasta Cila Yapmak İçin Malzemeler

 

-  Sabunlu su ve mikrofiber bez

-  Kağıt bant

-  3000 binlik zımpara ve sünger

-  6000 binlik zımpara ve sünger

-  Pasta ve pamuk

-  Cila ve pamuk

 

Çizik Giderme Nasıl Yapılır?

 

İşleme başlamadan önce sabunlu suyla bölgedeki toz ve partiküller arabayı çizmesin diye yüzeyi iyice temizlemeniz gerekmektedir. Kuruduğunda bantımızı çekip işleme başlıyoruz. Bantları çiziğin etrafına yapıştırıyoruz. Bantlama işleminin yapılmasının nedeni zımpara yapılacağı için zımparanın çok fazla yüzeye yayılmasını engellemektir. Arabanızda oluşan çizik yatay bir şekilde duruyorsa zımparayı aşağı-yukarı şeklinde yapılması gerekmektedir.

 

3000 binlik zımpara işlemini bol sabunlu su ile yapıyoruz. Yüzey matlaştığında sonuç almaya başlamışsınız demektir. Sonrasında yüzeyi temizleyin ve tekrar bol sabunlu su ile ince zımpara olan 6000 binlik zımparayla çizik olan yeri zımpara yapmaya devam edebilirsiniz. Bu zımpara işlemini dairesel hareketlerle, oval şekilde yapmalısınız. Bunun nedeni biraz önce aşağı-yukarı yaptığımız hareketi bütün yüzeye yaymaktır. Zımparalama işlemi bittikten sonra yüzeyi temizleyiniz.

 

Sırada pasta işlemi var, bu işlem mat olan kısmı iyice boyaya yedirilmeli ve kaportaya dağıtılmalıdır. Ondan sonra da cila ile işlem sonlanmış olucak. Pasta işlemini yaparken yine oval hareketlerle yapılması gerkmekte, böylece boyaya daha çok yedirebilirsiniz. Yaparken parmak uçlarınızı pek kullanmadan avuç içiyle yapmaya çalışmalısınız. İşlem bittikten sonra tabi pasta biraz kuruduktan sonra yüzeyi mikrofiber bez yardımıyla temizliyoruz.

 

Cila işleminde de yine dairesel hareketler ile boyayı yediriyoruz. Sonrasında biraz kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra yine mikrofiber bez yardımıyla aracınızı silerek ve ovarak parlamasını sağlayabilirsiniz. Bu işeminiz bittiğinde arabanızın görünümüne aşık olacaksınız...