Ateşleme Bobinin Görevleri

Ateşleme Bobinin Görevleri

Ateşleme Bobinin Görevi Nedir?

Ateşeleme bobininin görevi benzinli motorlarda ,yanma odasında sıkıştırılmış, yakıt ve hava karışımının buji ile ateşlenmesini sağlar. Birçok arızanın kaynağı olan fakat tespit edelemediği zaman uğraştıran bir problemdir bobin. Hava ve yakıt karışımının tutuşmasında birçok parça rol oynar. Bunun başında ateşleme bobinleri gelir. Bujide kıvılcım çıkması için yüksek gerilimi üreterek bujiye iletir ve bujide ateşleme gerçekleşmiş olur.  

 

Bobinler çalışma olarak iki tiptir . Bunlardan biri tek kıvılcım tipidir ve maksimum 30 bin voltluk ateşleme gerilimi distribütör dediğimiz dağıtıcı ile dağıtılır.

 

Diğeri ise çift kıvılcımlı tipler birden çok ateşleme gerilimi çıkışı vardır. Bir modül vasıtası ile birden çok silindire maksimum 36bin volt ateşleme sağlanır. Dört silindirli bir motorda bir ve dördüncü silindir ile iki ve üçüncü silindire aynı anda ateşleme verilebilir. Ancak tek silindirde yanma gerçekleşir. Diğer silindir yanmış yakıtı egzos yapmaktadır.

 

Motor teknolojilerinin gelişmesi ve emisyon standartlarının oluşmasıyla beraber bobin teknolojileri de gelişti ve daha az yer kaplayan bujinın üstüne geçen buji yuvalı kalem tipi ve grup şeklinde buji yuvalarına geçen ateşleme bobinleri kullanılmaktadır. Bu bobinlerde maksimum 40bin voltluk ateşleme gerilimi buji üzerinde üretildiği ve arada kablo aktarımı olmadığı için iletim kaybı oluşmaz.

 

Buji yuvalarına tek tek takılan bağımsız kalem bobin tipleri ve grup şeklinde olup buji yuvasına silindir sayısı kadar bölümü geçen grup bobin tipleri yeni araçlarda en çok kullanılan bobinlerdir. Ateşleme bobinleri üretilirken içindeki sargılar arasına ve toprak hattına gerilim atlaması olmaması ve parazit oluşturmaması için iyi izole edilmiş ve dirençli üretilmek zorundadırlar.

 

Ayrıca ateşleme bobinleri motor gövdesinde aşırı ısıya maruz kalırlar ve dışarıdan gelen su gibi dış etmenlere ve hızla soğuma gibi durumlara da dayanıklı olmak zorundadırlar. Ateşleme bobinlerinin uzun süre kullanımı montajına ve sökümünün tekniğe uygun ve doğru olarak yapılmasına bağlıdır. Buji değişimi için eğer bobin sökülecek ise montaj vidası varsa uygun anahtar ile sökülmeli, montaj vidası geri sıkılırken de mutlaka tor anahtarı ile sıkılmalıdır. Ayrıca söküm yapılırken bobine zarar vermemek için sıyırma aleti gibi özel aletlerde kullanılmalıdır.

 

Ateşleme Bobini Ömrü Ne Kadar?

 

Ateşleme bobinleri ısınmaya ve yıpranmaya maruz kaldıkları için ömürleri ortalama 60bin ila 80bin km arasındadır. Ancak 150 derece üstü ısınmalar ateşleme kablolarının arızalanması, akü gücünün düşük olması, bobin besleme geriliminin yetersiz kalması, fare gibi kemirgenlerin bobine zarar vermesi, motorda oluşan yağ kaçaklarının bobin izalasyonuna zarar vermesi, bobine suyun ve nemin girmesi ve aşırı titreşimler bu süreyi daha da kısaltır.

 

Ateşleme Bobini Arıza Belirtileri

 

Aracınızda motor teklemesi, çalışmama, hızlanma kaybı, arıza lambası yakma gibi belirtiler veriyorsa muhtemelen ateşleme bobininiz arızalı olabilir. Başka bir arıza ile karıştırmamak ve bobin arızasından emin olmak için bobinde mekanik olarak bir hasarın bir çatlağın suyla temasının olup olmadığı ve akünün şarjının yeterli olup olmadığı da kontrollerle sağlanmalıdır.   

 

Tekli olan kalem bobinlerin arıza teşhisi, arızalı olduğu şüphenilen bobinin başka bir silindirinin bobin yuvasına takılarak ve yer değiştirilmesiyle kontrolü sağlanabilir. Eğer arıza bobin ile beraber takılan silindire geçiyorsa bobinin arızalı olduğu anlaşılır.

 

Başka bir deneme yolu da motor çalışır durumda iken bobinin arızalı olup olmadığını çıkarıldığı manyetik alanla da manyetik okuyucu bir kalem ile ölçerek analayabilirsiniz.