Fren Mesafesi Nedir? Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Fren Mesafesi Nedir? Fren Sistemi Nasıl Çalışır?

Fren Mesafesi Nedir?

 

Fren mesafesi denildiğinde lastik durumu, yol şartları ve araç şartları önemli olduğu gibi bunlardan daha fazla o andaki hızımız oldukça önemlidir. Fren mesafesi her zaman hızla orantılıdır.

 

Araç kullanırken kontrolümüz altında olduğunu düşündüğümüz bazı parçalar vardır. Bunlar direksiyon, fren pedalı, gaz pedalı gibi... Direksiyon her zaman sağa sola çevirdiğimizde her zeminde bizi yönlendirmeyebilir. Fren pedalına bastığımızda her zaman aracımız durmayabilir. Gerçek anlamda kontrolümüz altında olan gaz pedalıdır. Dolayısıyla fren mesefesi konusunda hızın çok önemli bir faktör olduğunu unutmayınız.

 

Fren Sistemi Nasıl Çalışır

 

Fren pedalına basıldığında fren servosu itme kuvvetini arttırarak, fren ana merkez silindirine iletilir. Vakum hortumu, emme manifoldundan fren servosuna bağlıdır. (dizel araçlarda emme manifoldu yerine vakum pompasına bağlıdır) Motor çalışınca emme manifoldunda oluşam vakum, fren servosundaki diyaframa etki eder ve fren kuvveti arttırır. Bunun olması için motorun çalışır halde olması gerekmektedir.

 

Fren servosunda iki odacık bulunur ; vakum odası ve basınç odası. Vakum odası ve basınç odasını esnek bir diyafram plaka ayırır. Normalde( frene basılmadığında) bu iki oda birbirine hava kanalı ile bağlıdır ve basınç eşittir.

 

Diyafram yayı ,frene basılı değilken diyaframı sola itilmiş halde tutar. Fren ana merkezden silindiri itme kolu (solda) ve pedal itme kolu (sağda) servo gövdesinin merkezinde bulunur. Fren pedalına basılı değilken (normalde) hava kanalı açık vakum kanalı kapalı haldedir. Fren pedalına basıldığında ,pedal itme kolu diyafram plakayı ileri doğru iter. Vakum kanalı, vakum ve basınç odası hava geçişi kapanır. İki ayrı sızdırmaz oda bulunur. İtme kolu ileri hareket edince normalde açık olan vakum geçiş kanalı kapanır, böylece vakum ve basınç odası bir birinden sızdırmaz olarak ayrılmış olur.

 

Fren pedalına basılırken itme çubuğu ileri hareketine devam eder ve hava kanalı da açılır. Hava giriş kanalının açılmasıyla atmosfer basıncı basınç odasına etki eder. Böylece fren pedalına basma kuvveti fren servosundaki basınç farkının etkisiyle arttırılarak fren, ana merkez silindirine etki eder. Fren pedalına basıldı ve sabit olarak tutuluyor bu durumda fren servosu artık etki kuvvetini sabit tutmalı ve daha fazla arttırmamalıdır.

 

Sabit fren anında, fren ana merkez silindirindeki hidrolik basınç bir tepki kuvvetiyle diyafram itme kolunu geri yönde iter. Bu tepki kuvveti, itme kolunu bir miktar geri iterek atmosferik basınç hava kanalının kapanmasını sağlar. İki odada da basınç aynı olduğundan frenlere sabit bir frenleme kuvveti etki eder.

 

Fren sonuna kadar basıldığında atmosferik basınç hava kanalı sonuna kadar açılır ve fren kuvveti maksimum uygulanır. Motor stop ettiğinde, artık fren servosuna etki etmez ve diyaframı çekecek bir kuvvet oluşmaya devam edemez.

 

Fren Servosu (westinghouse) Arızası

 

Motor çalışıyo olsa bile frene basıldıkça pedal sertleşir. Frenleme sırasında hava kaçırma sesi duyulur. Fren mesadesi normale göre çok uzar. Fakat bu belirtiler fren sistemindeki diğer bileşenlerin arızası sebebiyle de olabilir. Sorunun fren servosu (westinghouse) olduğundan emin olmak için basit bir test yapmanız yeterli olacaktır.

 

Aracınızı stop edin ve fren pedalına sertleşene kadar basın ardından motoru çalıştırın . Motor çalıştığı an fren pedalı eski yumuşaklığına geri gelmesi gerekiyor. Eğer hala bir sertlik varsa sorun büyük ihtimalle fren servosu (westinghouse) kaynaklıdır.