Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

Araç Klima Bakımı Nasıl Yapılır?

 

Araçların genel bakımı kadar klima bakımı da oldukça önemlidir. Kış mevsiminde bizi ısıtması ya mevsiminde de bizi serinletmesi için kullanılan klimaların düzenli ve bir sorun çıkarmadan çalışmaları için belirli aralıklarla bakımları yapılması gerekmektedir. Klima bakımlarını yılda en az 3 kere yaptımanız otomobilinizde olan klimanın düzgün ve sağlıklıbir şekilde çalışması anlamına gelmektedir.

 

Otomobillerde Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

 

Klimayı çalıştırdığımızda, klima kompresörü içersindeki gazı klima radyatörüne gönderir. Klima radyatörüne gelen gaz burada sıvıya dönüşür. Bu sıvı buradan drayer dediğimiz kurutucu ve dinlendirici kaba gelir. Buradanda basınç valfine gider. Basınç valfi bu sıvıyı öyle öyle bir basınçlı aracın içersindeki  radyatöre gönderir ki o da otomobilin içersini soğutmaya yarar.

 

İçeri giren soğuk havanın kalitesi ve akış hızı tamamen polen filtresine bağlıdır. Polen filtresi eğer deforme olmuşsa klima soğutmayı tam olarak yapamaz. Polen filtresi otomobilimizin kullandığımız alanların hava şartlarına göre işlevselliğini arttırır ya da azaltır. Peki bu hava şartları nedir? Toz, partikül, başka şeyler, hava etkenleri bunları hep etkiler.

 

Mesela otomobilinizi sürekli tozlu yollarda kullanıyosanız veya şantiye ortamında kullanıyorsanız polen filtresinin tıkanması daha çabuk olucaktır ve geçirgenliği daha da azalıcaktır. Böylece soğutmanın kalitesi düşücektir. Ama otomobilinizi genelde otobanda ya da şehirler arası yollarda kullanıyorsanız polen filtesinin ömrü çok daha uzun olacaktır ve soğutması çok daha kaliteli olacaktır.

 

Araçta Doğru Klima Kullanımı

 

Klimayı açtığımızda kademe düğmesini mutlaka ortalarda bir yerde bırakmalısınız. Yani sonuna kadar çevirmemelisiniz. Eğer klima dijital klima ise kademe düğmesini yine ortada bırakmalısınız. Manuel düğme ise yani dört kademeli bir düğme ise ikide ya da en fazla üçte bırakmalısınız. Çünkü fanı son hızda kullanırsanız klima radyatörü soğutmak yerine biraz ısıtmaya başlar ve soğutma kalitesi gittikçe düşer .

 

Otomobile ilk bindiğinizde, otomobilin bütün camlarını açmalısınız ve o içerdeki sıcak hava dışardaki temiz hava ile bir sirküle ettirmelisiniz. Sonra iki üç dakika kadıktan sonra klimayı açarsanız çok daha verimli bir soğuk hava almış olucaksınız.

 

Soğutmanın kalitesi ile ilgili önemli bir konuda sirkülayon düğmesidir. Eğer klimayı çalıştırdığınızda sirkülasyon düğmesine basarsanız iç sirkülasyon devreye girer ve sürekli içerdeki havayı soğutmaya başlar. Bu da soğutma kalitesini oldukça arttırır.

 

Klima Soğutmama Nedenleri

 

Klimanızın soğutmasından memnun değilmisiniz. İşte nedenleri :

 

- Klima gazı bitmiş olabilir

- Klima kompresörünün manyetiği bozulmuş olabilir

- Klima hortum vibrasyonları çalışmaktan patlamış ya da deforme olmuş olabilir

- Klima radyatörü delinmiş olabilir

- İçeriye üfleyen evaporatör patlamış olabilir.

 

Araç Klima Fiyatları

 

Otomobiliniz ile yolculuğa mı çıkıcaksınız? Ama klimanız mı bozuldu! Tamir ettirmeniz uzun sürücektir. Bu yüzden otomobilinize fan klima, tavan klima ya da masaüstü klima alabilr ve yolculuğunuzun geri kalanını yaz mevsimindeyseniz serin bir şekilde, bulunduğunuz iklim soğuk ise sıcak bir şekilde geçirebilirsiniz. Araç klima fiyatları 90 TL’den başlayarak 300 TL’ye kadar değişmektedir. Değişen fiyatlar klimaların özelliklerine, boyutuna ve bulunduğu yere göre değişmektedir(fan klima, masaüstü klima, tavan klima vb.).

 

Araç Klimasının Arızalandığı Nasıl Anlaşılır?

 

Otomobiliniz kliması verimli çalışıyor mu, çalışmıyor mu ya da çalışıyor mu yoksa çalışmıyor mu? Bunu anlamanın çok pratik bir yolu var. Nasıl mı? İlk önce kaputu açıyoruz, motora üstten baktığınızda iki tane hortum olduğunu görüceksiniz. Bu hortumlar klima hortumlarıdır. Biri kalın diğeri incedir. Kalın olan hortum klimanın geri dönüş hortumudur yani soğuk havayı otomobilinize taşıyan hortumdur. Bunu elimizde kontrol ettiğinizde eğer bu hortum soğuk ise klimamız çalışıyor demektir.

 

Termometre ile kabin sıcaklığını (üfleç sıcakılığı) ölçtüğümüzde, sıcaklık 12 derceyi göstermektedir. Bu da çok kaliteli bir sıcaklıktır. Bu sıcaklıktan daha aşağı olan ya da daha yukarı olan sıcaklıklar bir sorun olduğunu bize göstermektedir.