Krank Mili Nedir? Krank Mili Arızası Nelerdir?

Krank Mili Nedir? Krank Mili Arızası Nelerdir?

Krank Mili Nedir? Nasıl Çalışır?

 

İçten yanmalı motorların hareketli parçalarından biri olan krank mili motorun kalbidir diyebiliriz. Dış merkezli bir mil olan krank, motorun alt kısmında yer alıyor ve pistonların doğrusal hareketleriyle üretilen kuvveti dönme hareketine çevirerek araçların ilerlemesini sağlıyor.

 

Krank Milinin Görevi Nedir?

 

Yanmanın sebep olduğu patlayıcı etki pistonları aşağı doğru ittirerek onlara biyel kolu ile bağlanan krank mlinin dönmesini sağlıyor. Krank mili sayesinde pistonun aşağı yönü doğrusal hareketi dairesel harekete dönüştürülerek oradan da tekerleklere aktarııyor.

 

Krank Mili Bozulursa Ne Olur?

 

Motor içerisinde hareket eden tüm parçalar zamanla sürtünmeye maruz kalarak yıpranmaya başlar. Birbirine sürten iki parça yüksek bir ısı ortaya çıkarır ve bu sayede metalin şekli bozulmaya başlar. Bunun içinde ısının azaltılması için motor yağı kullanılır.

 

Motor yağının az olması krank milinin zarar görmesine neden olur ve bu da aracın motoru için sağlıklı olmayacağı gibi onarımı da yüksek maliyet gerektiricek sorunları ortaya çıkarır. Motor yağı, krank mili için en önemli ihtiyaçların başında gelir. Motorunuzu yeterince yağlanmaz ya da yağ bakımını aksatırsanız bu durumda aracınızdan beklediğiniz performansı yakalayabilmeniz mümkün olmayacaktır.

 

Krank Mili Arızası Nedir?

 

Krank mili arızaları, parçanın kırılması veya mil sensöründeki problemler sonucunda meydana gelebiliyor. Nadiren görülen kırılma motordan gelen anormal sesler sayesinde çok kolay bir şekilde anlaşılabiliyor.

 

Krank Mili Arıza Belirtileri Nelerdir ?

 

  • Marşa basıldığında motoru çalıştıma sorunları görülüyorsa
  • Düzensiz aralıklarla motor stop ediyorsa
  • Gösterge panelinde motor kontrol sembolü yanıyorsa
  • Sürüş sırasında yavaş ve dengesiz hızlanmalarla sabit hızın korunması güçleşiyorsa
  • Yanlış zamanlı ateşleme sonucunda motorda titreme meydana geliyorsa
  • Araç rölantide kaba ve titreşimli bir şekilde çalışıyorsa
  • Yakıt tüketiminde anormal bir şekilde artış gözüküyorsa krank mili arızalanmış demektir.

 

Krank Mili Fiyatları

 

Aracınızın bakımını yaptırmadıysanız ya da bakım yapmayı unuttuysanız bu belli başlı sorunlara yol açabilir. Bunlardan biride krank milidir. Yağ eksikliğinden oluşan sürtünmeler ya da motorun diğer sorunlarının teşkil ettiği krank mili arızaları olabilir ve bazı arızalar malesef tamir edilemiyor. Burada da tamir edilemeyen ve değişmesi gereken krank mili parçaları fiyatlarını sizler için araştırdık. Krank mili fiyatları 100 TL ile 700 TL arasında her bütçeye göre uygun parçalar mevcuttur.  

 

Krank Mili Kırılırsa Ne Olur?

 

Krank mili kırılması aracın en maliyetli sorunlarından bir tanesidir. Ancak krank mili fiyatı işçilik ücretlerinin yüksekliğine karşın kırılmanın yaygın bir durum olmadığını belirtmek isteriz. Bu parça günümüzde son teknoloji kalite kontrol sistemleriyle dövme çelikten üretilmektedir. Yani kırılması kolay değildir. Krank milinin kırılması genellikle başka arızalardan kaynaklanabiliyor. Özellikle dizel motorlarda vulman aşınması, yetersiz yağlama ve deforme olmuş krank yatağı delikleri parçanın kırılamsına neden olabilir.