Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Motor Arıza Lambası Neden Yanar?

Arıza lambaları araç gösterge paneli üzerinde bulunan uyarı işaretleridir. Sürücüyü araçta yaşanan sorunlardan haberdar eden bu sistem araç güvenliği için büyük önem taşır. Sürücüye önemli bilgiler veren bu sistemi doğru anlamak yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçmenin ilk adımıdır.

 

Motor Arıza Lambası Anlamları

 

Yanan motor ışığı araçta yaşanan farklı sorunları işaret ediyor olabilir. Kimi zaman basit kimi zamanda hayati bir problemi ifade edebilen bu uyarıları göz ardı etmemek gerekmektedir.

 

Motor arıza lambası sarı yanıyor ise motorun çalışmasında ciddi sıkıntılar var ve arıza moduna geçiş yapılmış demektir. Arıza modu motorun zarar görmemesi için devreye giren bir sistemdir fakat bu sistem motoru çok uzun süre koruyamaz . Biran önce bir sevise baş vurulmalıdır.

 

Kırmızı renkli ikaz ışığını gördüğünüzde aracınızı sağa çekerek durmalısınız. Çünkü kırmızı ışık motorun arıza moduna bile geçemediği çok ciddi problemler olduğunun göstergesidir. Bu ışık yanarken aracı kullanmaya devam etmek oldukça tehlikelidir.

 

Arıza lambası sürekli yanıp sönüyorsa motorun çalışması sırasında yaşanan bir problem var demektir. Bu sorun kolay çözülebilecek sistem hatası da olabilir, motorun ciddi hasarlar alacağı problemleri de işaret ediyor olabilir. Bu durumda yapmanız gereken en iyi şey bir servise danışmanız gerekir. İkaz ışığı sürekli yanıyorsa hangi renkte yandığına bakın, eğer sarı renkli ise aracınızı servise kadar götürebilirsiniz eğer kırmızı yanıyo ise hemen aracınızı kenara çekin ve çekici çağırın.

 

Yaşanan bir aksaklıkan dolayı aracı bir servise götürdüğünüz halde arıza lambası yanmaya devam ediyorsa arıza kaydı araç hafızasından silinmemiş veya hasar giderilememiş olabilir. Aracınızdaki ikaz lambaları yanıyorsa motor bileşimleri birbiriyle uyumlu bir şekilde çalışamıyor demektir. Motoru oluşturan yakıt, ateşleme, hava emiş ve egzos sistemlerinden biri bile hasar görse motor ikaz lambaları yamaya başlar.

 

Motor Arıza Lambasının Yanma Sebepleri

 

- Hava akış sensörü              - Oksijen sensörü

- Katalitik konvertör               - Buji ve buji kablosu

- Akıt dolum kapağı               - EGR valfi

- Termostat                            - Yakıt enjektörleri

- Akü

 

Motor Arıza Lambası Söndürme

 

Bahsettiğimiz bölgelerden herhangi birinde hasar oluşması durumunda motor bir bütün olarak çalışamadığı için arıza lambası ışıkları yanmaya başlar. Arıza ışığını söndürebilmek için önceilkle yaşanan arızayı tespt etmek gerekiyor. Ve duruma göre sorunu tamir ettirmelisiniz. Daha sonrada aracın sistemine işlenen hasar kaydını da sildirmeniz gerekmektedir.

 

Arıza tespiti aşamasında araç bu iş için üretilen cihazlara bağlanmalı ve aracın beynine bağlanan arıza tespit cihazları ile sorunun kaynağını öğrenebilir ve arıza bilgisini silebilirsiniz. Eğer arıza lamba ışığının yanmasına sebep olan arıza geçici bir durum ise bu arıza bilgisi siteminden silinir ve ikaz ışığı söner. Fakat ciddi bir hasar söz konusu ise hasar kaydını sistemden silseniz bile sorun giderilene kadar motor ikaz ışığı yanmaya devam eder.

 

Araçta yaşanan bazı aksaklıklar kolayca düzeltilebilir. Bu durumda da ikaz ışığı kendiliğinden sönmüş olur. Örneğin arıza lambası yakıt kapağının düzgün kapatılmadığından yanıyorsa bir sonraki yakıt doldurma işleminden sonra ikaz ışığının söndüğünü görebilirsiniz. Fakat sizin el ile düzeltemeyeceğiniz daha cidii bir hasar var ise ikaz ışığı yanmaya devam eder ve soruna müdahele edilene kadar da sönmez.