Motor Bloğu Nedir ?

Motor Bloğu Nedir ?

Motor Bloğu Nedir?

 

Motor bloğu, motor bölmesindeki aşırı sıcaklıklara ve diğer koşullara dayanmasını sağlayan çok dayanıklı alüminyum veya demir malzemeden üretilmiştir. Ancak bu, aşırı ısınmaya karşı hassas olmadığı anlamına gelmez.

 

Motor bloğu çatladığında onarım çatlağın ciddiyetine bağlıdır. Bazı durumlarda, tamirci sorunu çözmek için geçici çözüm bulabilir. Fakat ikinci kez meydana gelen bir sorun ise motora zarar verecektir. Normal şartlarda motorun ısısına, basıncına dış etkenlere oldukça dayanıklıdır. Fakat araçta bulunan birçok parçalarda çeşitli arızalar olurken motor bloğunda arıza çeşidi ise çatlamalardır.

 

Motor Bloğu Neden Çatlar?

 

Motor bloğu çatlamalarınının nedeni ısı ya da dış etkenlerden kaynaklı olarak gerçekleşmektedir. En çok görülen motor bloğu çatlaması nedeni ise hararete bağlı olarak motor bloğunun çatlamasıdır. Bir diğer çatlama nedeni ise sıcak motorun ani bir şekilde soğuk sıvılar ile temas etmesidir. Aracınızı park ettiniz ve aracınızla birlikte motoru da yıkamak istediniz. Bu gibi durumlarda ilk önce motorun soğumasını beklemelisiniz aksi taktirde motor bloğunuzda çatlama meydana gelmesi muhtemeldir.

 

Kış aylarında motor soğutma suyunun blok içinde donarak genleşmeside en çok görülen motor bloğu çatlama nedenlerinden biridir. Bu durum antifiriz kullanmayan araçlarda sıklıkla görülür.

 

Diğer Motor bloğu Çatlama Nedenleri  ;

 

- Termostat çalışma şekli sorunları

- Piston kol ve yataklarının yerinden oynaması ve kırılması

- Devirdaim pompası arızası nedeni ile suyun motor bloğu içerisinden sürkülasyonunun bozulması

- Dış etkenlere bağlı darbeler

  

Motor Bloğu Fiyatları

 

Motor bloğu çatlakları, malesef her zaman tamir edilebilir düzeyde olmuyor. Bu gibi durumlarda motor bloğunu yenisiyle değiştirmek motor için daha sağlıklı olacaktır. Motor bloğu fiyatları her bütçeye hitap edecek şekilde ortalama 1025 TL’den başlayarak 4500 TL’ye varana kadar çıkmaktadır.

 

Motor Bloğunda Çatlak Nasıl Anlaşılır?

 

Aracınız devamlı su eksiltiyor her yerini kontrol ediyorsunuz ama herhangi bir kaçak bulunmuyorsa bu gibi durumlarda genelde motor bloğunun çatlak olabileceğinden şüphelenebilinir. Nedeni ise, araçta beyaz duman atma durumu olmaz bunun yerine araç sadece su eksiltir ve hava yapar. Hava yaptığından dolayı da fan açılmaz. Fan açılmadığından dolayı da araba hararet yapmış olur. Bu tarz belirtiler motor bloğunun çatlak olduğuna işaret edebilir.

 

Motor bloğu çatlaksa aracınız çalıştığında araç su eksiltme yapar lakin çok ince kılcal çatlaklar olduğu için ki genelde öyledir, çatlakların ince olması araba çalıştığında motorun sıcaklığıyla çatlaktan sızan su buharlaşır uçar ve siz bu suyun sızdığını göremezsiniz.

 

Motor bloğunun çatlak olup olmadığı genelde tespit edilirken ya komple sökülür bakılır ya da motor suyuna renkli sıvı eklenir. Bu renkli sıvılar çatlakları ve kaçakları bulmak için motora eklenir.  Renkli sıvı katıldıktan sonra araç çalıştırılır ve bu sıvının sızdığı yerlerde renki boya kalır. Bu şekilde aracın motor bloğunun çatlak olup olmadığı kontrol edilir.