Motor Yağ Ömrü Ne Kadar?

Motor Yağ Ömrü Ne Kadar?

Motor Yağ Ömrü Ne Kadar?

 

Motor yağını değiştirmek için ya aracınızın belirtilen periyodik bakım süresini  yani bu 10bin km olabilir , 15-20bin km olabilir, markanın size önermiş olduğu km tamamlamanız ya da bir yılı tamamlamanız gerekiyor. Hangisi önce dolarsa yağı o zaman değiştirmeniz gerekmektedir.

 

Yağın 12 ayda değiştirilmesinin sebebi çevre koşullarıdır. Hava koşulları, nem oranı, araçlar gece kapalı mı yoksa açık bir alanda mı kalıyor, bu gibi durumlar yağın ömrü için çok önemlidir. Bir diğer önemli faktör de aracın kullanma koşullarıdır. Trafikte olan araçların dur-kalk yapması yağın ömrüne negatif bir etkisi vardır. Trafik gibi zorlu şatlarda motor yağını 13 ay değilde 11 ay sonrası değiştirmek uzun vadede daha karlı olacaktır.

 

Motor Yağ Fiyatları

 

Motor yağı fiyatları her bütçeye uygun olarak ortalama 200 TL’den başlayarak 700 TL’ye kadar fiyat aralığı mevcuttur. Motor yağları sizin aracınız için son derece önem arz etmektedir. Sağlıklı bir aracınız olsun istiyorsanız motor yağınızın değişim zamanını geçirmemeye dikkat etmelisiniz.

 

Motor Yağının Görevleri Nedir

 

Motor yağı, motor içindeki parçaları temizlemeye, yağlamaya, korumaya ve hatta yakıt tasarrufu yapmasını sağlar.

 

Iki çeşit motor yağı bulunur. Biri sentetik yağ diğeri ise mineral yağdır. Günümüzde artık mineral yağlar kullanılmamaktadır. Kullanılmamasının sebebi ise otomobillerin performansı yüksek olduğundan mineral yağlar bu yüksek performanslı otomobillere gerekli cevabı gerekli karşılığı verememektedir.

 

Sentetik yağlar yüksek performanslı yağlardır. Otomobillerin perfotmansları yüksek olduğu için ancak o yağlar bize gerekli performansı sunar.

 

Motor Yağı Değişmezse Ne Olur

 

Motor yağını değiştirilmediğinde geçen sürede motor yağının kendi yapısı değişmeye ve bozulmaya başlar. İçerdeki bütün motorun etrafına , çalışan parçaların etrafına yapışmaya başlar ve katranlaşır. Katranlaştıkça da yağın filtresi artık motor yağını süzememeye başlar. Motor kitlenir ve çalışamaz hale gelir.

 

Motor Yağı Viskozite

 

Viskozite aslında sadece yağ için değil herhangi bir sıvının akmaya karşı gösterdiği dirençtir. Bu direnç akma katsayısı ile orantılıdır. Akma katsayısı ne kadar yüksek olursa akışkan bir o kadar koyu olur. Ama katsayı düşük olursa akışkan o kadar ince bir kıvam olur. Ayrıca belli bir mesafeden yere dökülen akışkan  ne kadar çok sıçrama yaparsa viskozite değeri o kadar düşüktür.

 

Viskozite İndeksi

 

Yağ sıcakta genişlerken soğukta ise büzüşür. Yağ sıcaktada soğuktada aynı performansı gösterebilmesi için yağın içersine katık paketleri, baz yağ ve bunların haricinde viskozite endeks geliştirici katılıyor.  

 

Motorda Yağ Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

 

Aslında bu bir yağ kaçağımı yoksa yağ tüketimi mi önce onu bilmemiz gerekiyor. Araç motor içerisinde yanma odasında yakıt yakarken bir miktarda yağ yakıyor. Ancak yağın bir miktarı da sekmanlar sayesinde kartere sıyrılıyor. Bu bir sıcaklıkla gerçekleşiyor çünkü motor içerisinde gerçekten özellikle common rail motorlarda cehennem gibi sıcaklık oluşuyor. Yağda bu sıcaklığı bünyesinde topluyor.

 

Mineral bir yağın sıcaklığa karşı dayanıklılığı sentetik yağa göre oldukça azdır. Doğal olarak mineral yağdan sentetik yağa geçersek bu kaçağın da bir miktar önüne geçmiş oluyoruz.

 

Motor Yağı Fazla Olursa Ne Olur

 

Öncelikle motor yağı nasıl kontrol edilir, nasıl ölçülür bilmiyorsanız ilk yapmanız gereken şey aracınızı düz bir yere çekmeniz gerekmektedir. Aracınız düz bir yerde durmuyor ise motor yağını düzgün bir şekilde ölçemezsiniz. Sonrasında motoru stop ettirip 2-3 dakika beklemeniz gerekmektedir. Her araçta yağ ölçüm çubuğu bulunur. Yağ ölçüm çubuğunu ilk önce bir bez yardımıyla temizleyin sonrasında tekrar yuvasına oturtun ve tekrar çubuğu geri çektiğinizde yağın miktarını görebilirsiniz.

 

Motor yağını fazla koyarsanız yani gereğinden fazla yağ dolumu olursa ne olur ? Bu durum araçtan araca değişiklik gösterir. Özellikle eski araçlarda krank keçesini patlatabilir. Genelde olacak olan durum budur. Krank keçesinin patlaması demek size motorla ilgili bir masrafın çıkması demektir. Krank keçesi patlaması , motorun içine yağın akması ve dağılması anlamına gelir .

 

Bir diğer durum ise genellikle yeni araçlarda meydana gelir. Krank keçesini patlatamaz ise yağ yanma odasına doğru gider ve yanma odasında yağ yanar. Egzostan mavi bir duman çıkar ve bu şekilde fazla yağı atmaya çalışır.