Aracınıza Yapmamanız Gereken 8 Şey

Aracınıza Yapmamanız Gereken 8 Şey

Aracınıza Yapmamanız Gerekenler - İlk 8 Şey

 

1- Araba Hareket Halindeyken Motoru Durdur Düğmesine Basmayınız

 

  Arabayı çalıştırmak için bir düğmeye basmanız yeterlidir ve bu oldukça kolaydır. Ancak yolda giderken sürüş sırasında kapatma düğmesine basarsanız ne olacağını hiç merak ettiniz mi? Düğmeye bastığınızda endişelenmeyin, araba gitmeye devam edecektir.

 

  Modern arabalar bu düğmeye yanlışlıkla basılmasını hesaba katan birçok güvenlik özelliğine sahiptir. Böylece kazaları önlemiş olur ancak bu arabanın modeline göre değişiklik gösterir. Bazı arabalarda kapatma düğmesine uzun süre basmanız gerekebilir.

 

 Gaz pedalınızla veya frenle ilgili bir sorununuz olması durumunda güvenlik özelliği olan, kapatma düğmesini kapatmak için üç saniye veya daha uzun bir süre olan bu özellik sizin güvenliğiniz için oldukça önemlidir. En iyi seçim denemek yerine aracı boşa almaktır.  

 

2- Sürüş Esnasında Geri Vitese Geçmeyin

 

 Sürüş esnasında geri moda geçerseniz arabanızın bozulma ihtimali oldukça düşüktür. Ama yinede güvertede kamera ve ekran var ise kameralar devreye girebilir, park yardımcıları devreye girebilir ancak araba aniden geri gitmez veya durmaz. Araba şirketleri arabanızdaki bilgisayar sisteminin geri gitme komutunu görmezden gelmesine rağmen yine de denemeyin.

 

3-  Sürüş Esnasında Park Moduna Almayın

 

 Arabanızı sürerken park etmeye geçerseniz arbanız korkunç bir gıcırdama sesi çıkarabilir ve arbanızı sürmeye devam etseniz bile muhtemelen arbanız zarar görmez. Yanlışlıkla bunu bir defa yaparsanız arabanın bilgisayarı güvenlik nedeniyle komutu bloke eder. Ama bilmelisiniz ki çelişkili emirler vermek arabızın şanzımanına zaman içinde zarar verebilir. Bu yüzden siz yinede dikkatli olun :)

 

4- Kontak Anahtarınızda Fazla Anahtar Bulundurmayın

 

 Araba anahtarınız, apartman anahtarınızla, iş anahtarınızla ve diğer anahtararla aynı anahtarlıktaysa,

bu bir sürü anahtar demek ve oldukça ağırlık yaparlar. Bu ağırlık zamanla kontak anahtarınıza zarar verebilir. Yerçekimi kuvveti arabanızın anahtarını kontağa koyduğunuzda araba yolculukları sırasında tümsekler ve çukurlar bu ağır anahtarların kontağı çekmesine neden olur ta ki tokozlar tükenene kadar. Böyle bir sorunu engellemek oldukça kolaydır. Yapmanız gereken şey araba anahtarınızı diğer anahtarlardan ayırmak.

 

5- Lastik Dişleri ve Lastik Basıncı Kontrolü

 

 Arabanın lastik profilleri bitmiş, dişleri sıfıra doğru inmiş ise lastiğinizi hemen değiştirmeniz gerekmektedir. Çünkü fren yapmak istediğinizde araba durmaz ya da bir viraja girdiğinizde araba virajı dönemicektir. Bu yüzden lastik oldukça önemlidir. Hem can güvenliği açısından hem fren emniyeti açısından hem de trafik güvenliği açısından oldukça önemlidir.

 

 Bir yolculuğa çıkılıyorsa veya işe gidip gelme süreniz uzun sürüyorsa lastik basıncınızı mutlaka kontrol etmelisiniz. Lastiklerin ihtiyaç duyduğu hava miktarı lastiğin markasına göre değişiklik gösterebilir. Basınç çok düşükse lastikler aşınır eğer basınç çok yüksekse lastikleri değiştirmek zorunda kalırsınız. Bu aynı zamanda aşırı aşınma nedenidir ve lastikler yol çekişini kaybedebilir. Bunu önlemek için lastik basıncınızı arada bir kontrol etmeniz daha iyi olacaktır.

 

6- Motor Yağını Değitirmeyi Unutmayın

 

 Arabanızın motor yağını değiştirmeyi unutmayın, eğerki unutursanız arabanız daha az verimli çalışır. Ayrıca motor bilşenleri yağlamayı durdurur. Aşınmaya ve yıpranmaya neden olur. Mekanik bileşenler birbirine sürtünmeye devam ederse araç çalışmayabilir. Bu gibi sorunlar ilerde ciddi problemleri doğurabilir. Bu yüzden araç motor yağınızı zamanı geldiğinde mutlaka değiştirmelisiniz.

 

7- Motor Yağını Fazla Doldurmayın

 

 Motor yağının değiştirilmesinin önemli olduğu kadar doğru seviyede de doldurmak da oldukça önemlidir. Her zaman yağın doldurulması için doldurulması gereken seviyeyi gösteren ve bir işareti olan bir yağ çubuğu vardır. Çubukta olan seviyeye göre doldurulmalıdır. Yanık motor yağı kokusu alıyorsanız veya motor bölmesinden aracınızın yağını dolduruken duman çıktığını görüyorsanız, mekanik parçaların yağlanmasında değişikliklere neden oluyorsa bu motor hasarına neden olabilir.  

 

8- Yakıt Yokken Aracı Çalıştırmayın

 

 Yakıt tankı boşken otomobil çalışmaz yinede çalışması için zorlandıysa benzin deposunun içerisindeki benzin pompası boş yere dönmüş olur. Boşa döndükçe ısınır ve ısındıkça deforme olur. Bir müddet sonra da bozulur ve artık benzin basmamaya başlar. Arabanızı hiç çalıştıramazsınız. Buna rağmen benzin vardır içinde diyosanız benzin hortumunu söküp marşa basmalısınız, benzin varsa gelir yoksa gelmez.