Tork Gücü Mü ? Beygir Gücü Mü ?

Tork Gücü Mü ? Beygir Gücü Mü ?

Tork Gücü Mü? Beygir Gücü Mü?

 

Tork Gücü Nedir?

 

Tork, bir cismin dairesel olarak hareket etmesine neden olan kuvvetin ifadesi için kullanılır. Örneğin bir vidayı tornavida kullanarak çevirmeniz için sarf ettiğiniz kuvvet olarak düşünebilirsiniz. Birim sistemi newton-metre olarak gösteririlir.

 

Otomobilde tork ise, araçların motorları dairesel bir şekilde çalışır ve gücü tekerleklere iletir. Tekerleklere itme veya dönme kuvveti olarak yansımaktadır. Bu yüzden otomobil motorunun kuvveti tork ile ifade edilmektedir. Buna göre alçak motor devrinde yüksek tork değeri sahip araçlar yüksek çekiş gücüne sahiptir. Aynı zamanda üzerindeki yükü daha az yakıt tüketimi ve daha iyi performansla taşır.

 

Diğer bir avantajı da vites geçişlerindeki ara hızlanmaları kolaylaştırması, sürekli vites değiştirme durumunu ortadan kaldırmaktadır. Örneğin piston kolu benzinlere göre daha uzun olan dizel motorlu araçlar daha yüksek tork değerlerine sahip olur. Misal olarak ticari araçalar özellikle de rampalarda o kadar ağır yükleri nasıl taşır diye merak ederiz. Bu sorunun cevabı yüksek tork değerine sahip olmasıdır.

 

Beygir Gücü nedir ?

 

Çok eski zamanlardan günümüze kadar ulaşmış otomotiv termolojisi içersine girmiş ve zamanla önemli bir yer edinmiş güç hesaplama aracıdır. Motorlu araçların bulunmadığı yıllarda ortaya çıkmış olmasına rağmen halen kullanılan bir teknik olamsıyla dikkat çekmektedir.

 

Beygir motor gücü bir taşıtın ulaşabileceği maximum sürati belirler. Beygir gücünün fazla olması taşıtın düz bir yolda daha yüksek hızlara çıkabilmesini sağlamaktadır.

 

Bununla beraber beygir gücü yükseltmek günümüzde çok sık karşılaşılan bir yöntemdir. Aracın yapısını bozabilecek şekilde yapılan yükseltmeler büyük arızalara yol açabileceği gibi yazılımla yükseltilmiş bir bir beygir gücü yakıt tüketimi açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

Arasındaki Farklar

 

Tork gücü ve beygir gücü arasındaki temel fark aşağıda gibidir;

 

-  Yüksek tork gücüne sahip bir araç eğimli yerklerde etkisini daha iyi gösterir. Yani yüksek torka sahip araçlar genelde ağır yükler götüren tır ve kamyon araçlarında daha çok ön plandadır.

 

-  Yüksek beygir gücüne sahip araçlar daha çok hız konusunda ön plandadır. Ama bu araçlar eğilimli yollarda gitmek için  zorlanmaktadırlar.

 

Bizden size ufak bir tavsiye :

 

Otobanda hüksek hıza ulaşmayı ve sürati seviyorsanız size yüksek beygirli otomobil ,benim arabam yokuşta şişmesin rahat sollama yapabileyim diyorsanız size yüksek torklu otomobil öneriyoruz. Bütçe ile bir sıkıntınız yok ise arabam hem uçsun hem de kaçsın diyenler için turbo veya kompresör destekli hem torku hem beygiri yüksek araçları tavsiye ediyoruz.

 

Yinede ister otomobiliniz yüksek tork gücünde olsun ister yüksek beygir gücünde olsun sizin ve sevdiklerinizin can ve mal güvenliği için hız sınırını aşmamaya ve otomobilinizi dikkatli kullanmaya çalışın. İyi sürüşler :)