Turbo Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Turbo Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

Turbo Nedir? Arızası Nasıl Anlaşılır?

 

Otomobil motorları teknolajik imkanlarında getirisiyle her geçen gün çeşitlenerek sürücülerin tüm ihtiyaçlarına en doğru şekilde yanıt verecek özelliklere bürünüyor.

Turbo motorun performansını arttırıken yakıt tüketimini de azaltarak aracın verimliliğine katkı sağlayan güç aygıtı denebilir.  

 

Turbo Nasıl Çalışır

 

Motorun normal halinden daha fazla havayı emmesini sağlayan turbo motor bunu yüksek basınçlı silindirlere göndererek aracın daha fazla hava ve basınç ile temasının olmasını ve bu sayede de motorun daha güçlü çalışmasını sağlıyor.

 

Turbo olan motorlar ile turbonun olmadığı motorlarla kıyaslama yapıldığında daha az yakıt tüketimi ve daha yüksek performans anlamına geliyor. Son yıllarda turbo araçların tekrar gündeme gelmesinin bir diğer sebebi de bu özellikleri sayesinde de daha düşük gaz salınımına sebep olmalarıdır. Yani turbo motora sahip araçlar daha çevre dostudur.

 

Turbo Motor Özellikleri

 

Turbo sistemleri için aslında motor içindeki silindirlerin içindeki yanma sonucu atılan egzos gazının çıkışına dayanan bir pervane sistemi denebilir. Aşırı besleme sistemi olarak da adlandırılan bu sistem daha verimli bir yanma sistemi prensibine dayanıyor.

 

Motor içinde yanan yakıt ve sıcak gaz ortaya basınç çıkarıyor. Bu basıncın daha düşük ısıda fakat daha yüksek oranda iletilmesini sağlayan şey ise turbo oluyor. Salyangozu andıran bir yapıya sahip olan turbolar içinde bulunan tünellerden geçen basıncın intercooler aracılığıyla soğutulmasına ancak aynı zamanda da daha yüksek bir biçimde dışarı atılmasına katkı sağlıyor.

 

Turbo özelliğine sahip bir motor bu özellikten yoksun ancak aynı büyüklükte bir motorla kıyaslandığında yedi kat daha fazla güç üretebilme kapasitesine sahip oluyor. Bu aynı zamanda küçük hacimli motora sahip araçlarda performans avantajı sağlayan bir durum olduğundan dolayı da maddi açıdan da otomobil sahiplerini cezbediyor.

 

Turboya sahip bir araç demek aynı zamanda gaz tepkilerine hızlı reaksiyon verme kapasitesine sahip bir araç demektir. Bu da sadece performans açısından değil güvenlik açısından da artı özellik sayılıyor.

 

Dizel Turbo Nedir

 

Motorin yağının yoğun olduğu bir motor çeşidi olan dizeller turbo adı verilen sistem sayesinde daha yüksek verimlilik elde edilebiliyor. Aynı zamanda zararlı egzos gazı atıklarını da azaltan turbo, motorun ömrünü uzatıcı etkiye sahiptir.

 

Araba Turbo Arızası

 

Turbolarda meydana gelmesi muhtemel olan arızaların sebeplerini anlamak için öncelikle araçlarda turbo ne zaman devreye girer? bilmek gerekmektedir. Bu her ne kadar aracın modeline ve yaşına bağlı olarak değişim gösteren bir durum olsa da ortalama 1500 ila 1750 devir sonrasında turbo devreye giriyor.

 

Yeni nesil araçların pek çoğunda turbodaki arızalara karşı bir ikaz ışığı bulunmaktadır. Ancak bunun yanı sıra turbonuzda sorun olduğunun sinyalini veren belirtiler de mevcuttur. Aracınızın yakıt tüketimindeki artış ve motor performansındaki belirgin düşüşü gözlemlediğinizde turbo motorunuzda meydana gelmiş çeşitli arızalardan şüphelenebilirsiniz.

 

Aynı zamanda motordan gelen yüksek volümlü seslerde çeşitli arızları işaret edebilir. Turbo arızasının sorunun önüne geçmek için dikkatli olabileceğiniz belli başlı ipuçları vardır.

 

Bunlar ;

 

- Öncelikle turbo sisteminin en büyük gereksinimi motor yağıdır. Turbonun yeteri kadar yağlanmaması belirgin bir şekilde ömrünü kısaltır.

 

- Turbo içindeki hava sirkülasyonunun sorunsuz gerçekleşebilmesidir. Bunun için turbonun pervanelerini bozacak ya da arızaya sebep olacak yabancı maddelerin mototun içine girmemiş olduğundan emin olmak gerekiyor.

 

- Zaman içinde çeşitli aşınma ya da genişlemeler turbo sisteminin ihtiyacı olan havayı almasına engel olabiliyor. Bu da turbonun çalışmasını sekteye uğratıyor. Dolayısıyla söz konusu tedbirli olmak ara ara kontrol etmek gerekmektedir.