Yakıt Tasarrufu Sağlayacak 10 İpucu !!

Yakıt Tasarrufu Sağlayacak 10 İpucu !!

Yakıt Tasarrufu Sağlayacak 10 İpucu !!

 

  Bildiğiniz gibi yakıt fiyatlarının en yüksek olduğu ülkelerden birinde yaşamaktayız. Petrol fiyatları, vergiler, bakım, arızalar, sigorta derken otomobil kullanımı çok masraflı bir hale geldi. Bu yüzden yakıt tasarrufu yapmanız hem otomobilinizin uzun ömürlü olmasını  hem de paranızın cebinizde kalmasını sağlamış olur. İşte yakıt tasarrufu sağlayacak 10 pratik bilgi!!

 

1-)Araçla Yapılacak İşleri Programlamak : Birkaç saattir park halinde olan bir otomobilin ilk çalıştırıldığında 7-8 km içersinde motoru soğuk olduğu için çok daha fazla yakıt yaktığını biliyormuydunuz? Günlük yapıcağınız işleri birleştirerek tek seferde yapmaya çalışmalısınız ve yola çıktığınızda aynı hat üzerinde birçok işi yapmış olmanız sizin yakıt tasarrufu yapmanızı sağlar.

 

2-)Otomobilinizi Hızlı Kullanmayın : Yakıt tasarrufunda bilinen en önemli yöntem yüksek hızlarda otomobil kullanmamak. Yüksek hızda otomobil kullanırsanız daha çok yakıt yakmış olacaksınız. Örneğin otomobili 40km ‘den 80km’ye çıkarmak istediğinizde yakıt tüketimi nerdeyse iki katına çıkar.

 

3-)Fazla Dur Kalk Yapmak : İş çıkışı saatinde trafikte takılı kalmak ve dur kalk yaparak araç kullanmak yakıt tüketimini çok arttırır. Hele birde otomobilde start-stop teknolojisi yok ise her durup kaltığınızda yakıt tüketimini inanaılmaz seviyelere çıkartır.

 

  Trafikte çok sık yapılan bir hata var. Tampon tampona araç kullanmak. Eğer öndeki araçla mesafemizi iyi ayarlarsanız iki dur kalk yerine, bir dur kalk yapmış olursunuz ve bu da bize çok büyük bir yakıt tasarrufu sağlamış olur.

 

4-)Gaz Pedalına Nazik Davranın : Gaz pedalına aniden basmamalısınız. En ideali 80 km civarında sabit bir hızla ilerlemek, gaza yumuşak bir şekilde basmak ve yumuşak kalkışlar yapmak oldukça tasarruf sağlıyacaktır.

 

5-)Camları ve Sunroof’u Kapalı Tutmak :  Düşük hızlarda otomobili kullanırken sunroof ve camlar açık olursa bu bizi hiçbir şekilde etkilemez. Ancak oto yolda hızlı giderken eğer sunroof ve camlar açık ise içeriye gereğinden fazla hava giricek ve sürtünmeyi çok arttırıcaktır. Bu da yakıt tüketimini artırıcaktır.

 

6-)Otomobilde Gereksiz Yük Taşımayın : Otomobilinizde bulunan gerekli olamayacak eşyalar var ise, bu eşyalar otomobilinizi ağırlaştırıcaktır. Otomobiliniz ağırlaştıkça hareket ettirmek için gereken enerji artıcaktır. Bu da daha fazla yakıt tüketimi demektir. Yakıt tüketimini azaltmak için gerek olmayan yüklerden kurtulmanız gerekmektedir.

 

7-)Klimayı Gerektiğinde Çalıştırmak : Klimayı çalıştırdığınızda otomobilin motorundan bir miktar güç harcar, bu da yakıt tüketimini arttırır. Çok bunalmadıysanız ve çokta gerekli değilse klimayı kullanmamanız yakıt tasarrufu sağlar.

 

8-)Yakıt Katkı Maddesi Kullanmamak : Yakıt firmaları bizim yakıttan gerekli verimi alabilmemiz için çok büyük yatırımlar yapmaktadırlar. Bu yüzden sizin yakıt katkı maddesini alıp onu otomobilinizin deposuna koymaya gerek yok.

 

9-)Lastik Basıncını Kontrol Etmek : Otomobilinizin lastik basıncı gereğinden az olursa yol ile olan sürtünmesi artar. Yol ile olan sürtünme artınca da otomobile ekstradan bir yük binmiş olur. Bunun için lastik basıncını kontrol edip, lastik basıncının doğru seviyede olduğundan emin olun.

 

10-)Düzenli Servis Bakımı : Otomobilin bakım zamanı gelmiş ise filtreleri, motor yağı, bujileri eskimiş demektir. Eskiyince de motor verimli çalışamaz hale gelir. Böylece yakıt tüketimi artmış olur. Yakıt tasarrufu yapmak için düzenli olarak araç bakımını yaptırın.